Послуги ВІЛ-інфікованим та наркозалежним особам:

соціально-педагогічна профілактика;

соціально-психологічна допомога;

соціальна адаптація та реабілітація.

 Звертайтесь: (+38)067-540-54-39

 

Профілактика наркоманії серед дітей та підлітків

genskaya narcomania

Наркоманія в наш час досягла масштабів епідемії. Її поширення йде набагато швидше, ніж вживаються заходи щодо боротьби з цим страшним явищем. Тому важливе значення в сучасному суспільстві набуває профілактика наркоманії. Вона передбачає комплекс заходів, що попереджають появу наркоманії.

Наркотична залежність – це стан людини, коли він постійно думає про наркотики, прагне отримати їх для певних приємних відчуттів або позбавлення від психічного дискомфорту. Заради того, щоб отримати відчуття ейфорії, наркоман іде на все. Особистість хворого наркотичною залежністю стає егоцентричної, а тіло виснажується, в результаті чого наркоман з неймовірною швидкістю «котиться» до своєї загибелі.

Як підліток стає наркоманом? Чому він вирішує спробувати ту або іншу речовину? Одна з причин — цікавість, бажання випробувати невідомі відчуття, інша — бажання бути прийнятим у певну групу. Нерідко незадоволеність життям, бажання «забутися» приводять підлітків до наркоманії. Пропонують спробувати токсичну речовину або наркотик зазвичай люди, які приймають це «зілля», вони і навчають способу застосування, поведінки при прийомі препаратів. Часто батьки досить пізно і несподівано для себе зауважують, що їх дитина вживає наркотики або токсичні речовини, хоча зміни, насамперед, у його поведінці, можна було побачити і раніше. Дитина стає потайною, уникає батьків, веде якісь таємні переговори по телефону; старі друзі і заняття, включаючи школи, йому вже нецікаві. Її одяг неохайний, серед речей в кишенях можна виявити баночки, пакетики, шприци, голки, таблетки. Збільшуються грошові витрати підлітка, з дому нерідко зникають речі.

Профілактика наркоманії повинна стати невід’ємною частиною освіти. Для цього в школах проводяться лекції та заняття по профілактиці наркоманії, демонструються документальні та художні фільми. Хороша профілактична робота серед підлітків дає відчутні результати, і вона повинна вестися постійно і в широких масштабах. Правильно проведені профілактичні заходи серед підлітків обов’язково стануть стримуючим фактором і зменшать кількість молодих людей, «присівших» на наркотики.

Розрізняють первинну, вторинну і третинну профілактику наркоманії.

1.Завдання первинної профілактики ставлять попередження вживання наркотиків. До первинної профілактики належать чотири основних напрямки:

- активна виховна робота серед молоді та підлітків;

- санітарно-гігієнічне виховання населення;

- громадська боротьба з поширенням і вживанням наркотиків;

- адміністративно-законодавчі заходи.

  1. Вторинна профілактика наркоманії – це раннє виявлення осіб, які вживають психоактивні речовини, та їх лікування, а також попередження рецидивів і проведення підтримуючої терапії.

3.У завдання третинної профілактики входить соціально-трудова та медична реабілітація хворих на наркоманію.

Схильність до наркоманії визначається певними патохарактерологічними особливостями особистості. Схильність до вживання наркотиків мають підлітки з нестійким, істеричним характером, толерантні до будь-яких відхилень від соціальних і психічних норм, схильні до депресії, негативно налаштовані до основних соціальних вимог. Профілактика наркоманії передбачає активне виявлення пунктів наркотизації. У молоді сильно розвинене почуття солідарності, тому вони вживають наркотики в групі. Так що від обстежуваного підлітка навряд чи вдасться отримати відомості про його «товаришів». Для цього слід використовувати метод фронтального обстеження найближчого оточення нововиявленого споживача наркотичних препаратів.

Важливою в профілактиці наркоманії є санітарно-освітня робота серед дітей і підлітків. Але з цього питання на сьогодні немає єдиної думки. Одні фахівці рекомендують проводити медичну пропаганду в школі протягом усього навчального року. Інші вважають за необхідне ввести в навчальну програму курс з профілактики наркозалежності. Необхідні розповіді про реальні випадки тяжких наслідків наркотизму – медичних і соціальних. Особливо переконливі повідомлення про важкі отруєння, рани, смертельні випадки від передозувань наркотиків і т. п. Необхідно також акцентувати увагу підлітків на згубний вплив наркотиків на фізичний розвиток, інтелект та потомство. Дуже важливим у профілактичних заходах є взаємодія підліткової наркологічної служби та відповідних підрозділів МВС тощо. Співробітники поліції повинні сприяти залученню молоді до обстеження та лікування від наркоманії. Якщо підліток ухиляється від відвідування наркологічного диспансеру, не піддається психотерапевтичному впливу і є лідером групи наркоманів, то тут необхідно приймати адміністративні заходи.

Якщо ви щось запідозрили, не варто «нападати» на підлітка з докорами і приймати «жорсткі» заходи. Поговоріть з ним довірливо, у всякому разі, спробуйте це зробити. Приведіть його до фахівця-нарколога. Спробуйте переконати його, що консультація лікаря-нарколога — це не покарання, а реальний шанс допомогти людині, що вживає наркотики. Чим раніше розпочато лікування — тим більше надії на успіх.

ВБЕРЕЖИ СЕБЕ САМ!

1393599845 snid

Синдром набутого імунодефіциту (СНІД) є одним з найтяжчих. Цю хворобу спричинює особливий збудник - вірус імунодефіциту людини (скорочено ВІЛ). Синдром набутого імунодефіциту був виявлений напри­кінці 70-х на початку 80-х років ХХ-го століття, тобто зовсім недав­но. Але вже на сьогодні захворювання, в тому числі й серед дітей, зареєстровано практично в усіх країнах світу. Не обминула біда й Україну.

Якщо до 1987 року в Укра­їні не було взагалі зареєстровано ВІЛ-інфікованих, то сьогодні за рівнем поширення ВІЛ/СНІДу в Європі Україна, на жаль займає перше місце.

За статистикою Українського центру профілактики й боротьби зі СНІДом МОЗ України в нашій державі зареєстровано близько 117 тисяч заражених ВІЛ, серед них майже чотири тисячі дітей віком до 14 років. За останні шість років число нових випадків інфікування зросло майже вдвічі, захворюваність на СНІД збільшилася майже в 4 рази, а смертність від СНІДу у 3,8 рази. Щоденно в державі інфікується ВІЛ близько 40 осіб, а біля восьми громадян України помирають від СНІДу.

Вже перші випадки захворювання показали, що досягнення людини неспроможні зупинити поширення цієї хвороби.

То що ж таке СНІД? Що ми про нього знаємо?

СНІД - особливо небезпечна хвороба, смертельна для людини. Спричинюється специфічними вірусами, через що організм втрачає природну здатність протидіяти мікробам і знищувати злоякісні кліти­ни крові - лімфоцити, які відповідають за захист людського організ­му від дії різноманітних мікробів і розвитку пухлин. Імунітет орга­нізму повільно, протягом багатьох місяців, років знижується і ще призводить до виникнення різних захворювань, передусім інфекційних, що уражають легені, органи травлення, шкіру, нервову систему тощо. Смерть настає саме від цих захворювань, а не від СНІДу.

Основними шляхами зараження ВІЛ-інфек­цією є:

- статевий;

- під час переливання донорської крові, зараженої вірусом імунодефіциту;

- при використанні нестерильного медичного інструментарію (шприців, системи для переливання крові, крапельниць та ін.);

- від матері (хворої або вірусоносія) дитини до, під час або після пологів.

Інкубаційний період від моменту зараження ВІЛ до перших проявів інфекції може бути як коротким - 4-5 тижнів, так і дуже довгим - декілька років. У середньому через 2-8 тижнів після інфі­кування в крові таких людей з’являються специфічні утворення, так звані антитіла проти ВІЛ, але в деяких випадках ці антитіла з’яв­ляються значно пізніше, а у 2/3 хворих взагалі може бути безсимптомна стадія перебігу хвороби протягом 1,5-5 років. За цей період збудник СНІДу руйнує лімфоцити, що неминуче призводить до глибоких змін усієї імунної системи хворої людини. Особливо небезпечним є те, що вірус уражає і клітини центральної нервової системи.

Якщо діагноз СНІДу підтверджений результатами лабораторного дослідження, то згідно з Законом України «Про запобігання захворюванню на СНІД та соціальний захист населення», Кримінальним і Кримінально-процесуальним кодексами України інфікований ВІЛ чи хворий на СНІД зобов’язаний вжити заходів щодо запобігання поши­ренню інфекції, повідомивши осіб, які були з ним у статевих контактах, про можливість їх зараження. Свідоме зараження ВІЛ осо­бою, яка знала про наявність у неї інфекції, зумовленої цим віру­сом, карається позбавленням волі на терміном до 8 років.

ВІЛ-інфекція - проблема не менш соціальна, ніж медична, ВІЛ-інфіковані особи та хворі на СНІД потребують соціального захисту, милосердя і співчуття, шанобливого ставлення до людської гідності, гуманного відношення з боку суспільства до тих, хто зазнав удару смертельного вірусу.

У Законі України «Про запобігання захворюванню на СНІД та соціальний захист населення» викладено умови та порядок медичного огляду з метою виявлення зараження ВІЛ. Обстежуваним гарантується безпека медичного огляду, його добровільність, анонімність та кон­фіденційність інформації про результати огляду на виявлення зараження ВІЛ. Обов’язковому медичному огляду підлягають особи, які займають­ся проституцією, наркомани, які вводять наркотичні речовини шляхом ін’єкцій.

Кожна людина повинна до кінця усвідомити всю небезпеку, яку несе СНІД і зробити все можливе, щоб уберегти себе і своїх близьких та рідних від цієї страшної інфекції, бо СНІД може увійти практично в кожен дім, кожну сім’ю.

Пам’ятайте: єдина людина, що може вберегти вас від СНІДу - це ви самі!

 

ДОРОГА БОЛЮ І БОРОТЬБИ

shutterstock 190160534

Як свідчить статистика, в країні  йде невпинний процес поширення наркоманії серед неповнолітніх і розповсюдження СНІДу. З початку 90-х років в Україні число наркозалежних щорічно збільшується на 10-12%, з цього числа на дорослих приходиться тільки 27%, тоді як на підлітків – 60%, а на дітей у віці від 11 до 14 років – 13%. Тому виникає нагальна потреба в розгортанні широкої роз’яснювальної та профілактичної роботи серед населення.

Що ж таке наркоманія? На древньогрецькій мові наркоманія означає "ступор"- нерухомість, безпам’ятство (запаморочення свідомості).

Наркоманія - це хворобливе захоплення деякими речовинами, ліками, які паралізують центральну нервову систему. Найбільш поширеними з них є: опій, гашиш (смолиста речовина, яку отримують із листя індійської коноплі, відома як маріхуана, анаша, харас, хусус), снодійні засоби, стимулятори центральної нервової системи, героїн та інші.

Чим шкідлива наркоманія? Чим вона страшна?

По-перше, якщо хворий не буде лікуватися, не змінить свого спосо­бу життя, то його організм швидко почне руйнуватись. Під дією нарко­тиків згорають нервові клітини, різко знижуються захисні реакції організму, людина швидко піддається захворюванням.

По-друге, наркомани не є повноцінними членами суспільства. Зага­льна деградація особистості починається в 15-20 разів швидше, ніж від алкоголю. Наркоман стає черствим, егоїстичним, дріб’язковим, дратівливим, йому байдужа доля близьких людей. Особливо згубно діють наркотики на підлітків і жіночий організм.

По-третє, наркомани - потенційні злочинці. Будь-яким шляхом нарко­ман намагається отримати свою дозу наркотику. Час, енергія йдуть на те, щоб дістати сам препарат або гроші на його придбання. Для досяг­нення цієї мети вони йдуть на все: брехню, насильство, крадіжки і навіть на вбивство.

В свою чергу і самі наркотики збуджують агресивність. Інколи, не маючи сили переносити „наркотичний голод”, наркомани намагаються покінчити із собою.

Чому підлітки бажають на собі випробувати дію наркотиків?

Цікавість. Статистика свідчить, що 60 відсотків молоді присто­сувались до наркотиків через надмірне зацікавлення.

Слабка сила волі, невміння „встояти” в житті, страх „відколоти­ся” від компанії.

Бездіяльність, відсутність повноцінного і змістовного життя, емоційна бідність породжує бажання „піддобрити” себе цигаркою, повеселитися за допомогою алкоголю, підбадьоритися наркотиками, а весь цей пошук гострих відчуттів може закінчитися плачевно, повер­нутися непоправною бідою.

Типова помилка в тому, що начебто наркоман може взяти себе в руки і припинити прийом наркотиків в будь-яку хвилину. Формула „Я попробую і кину” – найпоширеніша пастка.

Ні під яким видом, ні під якою пропозицією, ні через цікавість, сміливість чи з почуття товариськості - не вживайте наркотики! Пам’ятайте, що це не солодке заняття, не приємне проведення часу, а хвороба, яка майже не виліковується: страшна, виснажлива, руйнуюча!

За сприятливих умов наркоманія швидко поширюється серед населен­ня. Стає заразною і розповсюджується на зразок епідемії. Хворий, як правило, намагається втягнути до вживання наркотиків ще когось. Такі властивості цієї хвороби, і ми повинні усвідомлювати небезпечність перебування хоча б одного наркомана в колективі учнів чи дорослих.

Наркомани - молоді люди, середній вік яких 30 років. Багато з них не досягнувши повноліття, хворіють недугами, характерними для людей похилого віку - серцевою і легеневою недостатністю, в них зношене серце, ламкі судини. В 16-20-літніх - вже набряклі сірі обличчя, випалі зуби та волосся.

Наркоманія страшна сама по собі. Людина, яка стала на цей шлях, рано чи пізно втрачає людську подобу.